Zásady pro vnitřní intenzivní pěstování rostlin

Pěstování rostlin na zahradách, balkonech, terasách a jiných prostorech s dostatkem denního světla se řídí základním životním procesem rostliny - fotosyntézou. Pěstování doma s deficitem denního světla, na rozdíl od pěstování na zahradě, není ovlivněno časem vysetí jako v přírodě. 

S pěstováním doma je možno začít kdykoliv. Protože rostliny jsou závislé na světle, stejně jako tomu je venku, je pro intenzivní růst rostliny zapotřebí 18 hodin světla a 6 hodin nepřetržité tmy. Pro kvetení rostlin je ideálních 12 hodin světla a 12 hodin tmy.


PROSTOR

Nejdůležitější problém je najít vhodný prostor - HOBBY STAVEBNICE nabízí bezkonkurenčně nejširší nabídku výrobků pro venkovní a vnitřní pěstování rostlin nebo dokonce kombinaci možnosti letního/venkovního a zimního/vnitřního využití. Stavebnice vytváří jedinečné mikroklimatické, transparentní a termoizolační prostředí, zabraňuje úniku vody a zvyšuje relativní vlhkost, chrání před teplotními výkyvy a snižuje tepelné ztráty. Důležitá je konstantní teplota bez větších výkyvů. Rostliny potřebují v době světla teplotu 22 - 28 °C, v noci pak 17 - 19 °C.


OSVĚTLENÍ

Pokud pěstujeme rostliny v místnostech s nedostatkem denního světla nebo chceme-li urychlit jejich růst, musíme přisvítit umělým světlem, neboť osvětlení je jediným zdrojem energie pro růst a rozvoj rostlin. Samozřejmě můžeme použít obyčejné žárovky, ale jejich efekt v porovnání se spotřebou je asi 4x menší.
Obecně je možné konstatovat, že u místnosti s přístupem denního světla je nutné uvažovat s přídavným zářivkovým osvětlením s označením "bílé" o výkonu cca. 150 -200 W/m2 doplněné normální žárovkou 60 - 75 W (pro dosažení největšího efektu by měly být zářivky vzdáleny cca. 30 cm od vršků rostlin). V praxi to znamená, že na osvětlení 1 m2 budeme potřebovat 4ks "bílých" zářivek 36 W a 1 ks normální žárovky 60 - 75 W.


Pro tmavé místnosti s malým přístupem denního světla se uvažuje s přídavným zářivkovým osvětlením o výkonu cca. 400 W/m2 při efektivním dosahu cca. 70 cm.

Na trhu je celá řada speciálních lamp, které můžeme rozdělit na:
- lampy pro růst - lampy, které obsahují velký podíl modrého (růstového) spektra pro časovou periodu 18 hodin světlo + 6 hodin tma (např. MH-metalhalidové lampy určené pro perfektní a vydatný růst)
- lampy pro květ - lampy, které mají většinou žluté spektrum pro časovou periodu 12 hodin světlo + 12 hodin tma
(např. HPS-sodíkové lampy určené na vydatný květ)


70% ÚSPORA NÁKLADŮ NA EL. ENERGII

Pokud při vnitřním pěstování rostlin umístíme sestavu HOBBY STAVEBNICE do místnosti s přístupem denního světla, tak oproti tmavé místnosti bude úspora provozních nákladů za el. energii přes 70% (spotřeba el. energie na osvětlení v tmavé místnosti 5832 Kč/m2 vůči 1584 Kč/m2 ve světlé místnosti při uvažovaném 5-měsíčním provozu a ceně 6 Kč/kWh).


VLHKOST VZDUCHU

Relativní vlhkost vzduchu je pro rostliny mimořádně důležitá v růstové fázi. V růstové fázi by se měla ideální relativní vlhkost vzduchu pohybovat na úrovni cca. 80%. V květové fázi by relativní vlhkost vzduchu neměla překročit 30%.


VENTILACE

Ventilace uzavřeného prostoru je velmi důležitá pro správný vývoj a stabilitu rostlin. Vlivem proudění vzduchu rostlinám mohutní stonky, větvičky a tím jsou rostliny schopny udržet větší plody. Ventilace odvádí teplo půdy i povrchu rostliny, ovlivňuje dýchání, odpařování, teplotu a příjem CO2 rostlin. Správným prouděním vzduchu se zabrání také vzniku plísní a hlavně se tím snižuje teplota a vlhkost vzduchu. HOBBY STAVEBNICE umožňuje vhodným nastavením nebo proříznutím větracích otvorů optimální vertikální nebo horizontální ventilaci.


ZALÉVÁNÍ

Zaléváme vždy odstátou vodou, která má pokojovou teplotu. Důležitá je drenáž, aby přebytečná voda mohla odtékat.


VŠEOBECNÉ OPTIMÁLNÍ PODMÍNKY

Teplota:
doba světla: 22 - 28 °C
doba tmy: 17 - 19 °C

Vlhkost vzduchu:
fáze růstu: cca. 80 %
fáze květu: cca. 30 %

Osvětlení:
doba svícení při fázi růstu: 18 hodin světlo + 6 hodin tma
doba svícení při fázi květu: 12 hodin světlo + 12 hodin tma